DISCO ELYSIUM

Yapımcı ve geliştirci: ZA/UM

Türü: Rol yapma oyunu

Çıkış tarihi: 2019

Platform: Microsoft Windows, Playstation4, Playstation5, Xbox One, Xbox Series X ve S, Nintendo Switch,Stadia,macOS

Oyun motoru: Unity

 

Disco Elysium, Robert Kurvitz tarafından yazılan "The Sacred and Terrible Air" adlı romandan uyarlanan RPG (rol yapma) oyundur. Bence Disco Elysium, RPG türünün en iyi örnekleri arasına adını altın harfler ile yazdırmıştır. Bunun sebebi oyunda geçen karakterlerle yapılan ve 1 -1.5 saat sürebilen uzun yolculukların sanki roman okuyormuş hissi vermesidir. Oyunda yetenek ağacı bulunmaktadır. Bu ağacı oluşturan dört ana başlık şunlardır: Zeka, motor becerileri, fiziksel gelişim ve ruh sağlığı. Bu yetenek sınıflarının alt sınıflar ile gelişmesi sonucu yetenek ağacı oluşmaktadır. Size verilen puanlar ile seçim yaparak oyuna başlıyorsunuz ve seçimleriniz oyunun nasıl ilerleyeceğini etkiliyor. Oyunda, hikaye birçok farklı dallara ayrılıyor. Cinayet soruşturmasını yürütürken bir yandan da Revachol şehrindeki olaylarda kendimizi bulabiliyoruz. Bir kriptozoolog olan Morell’in farklı yaşam türleri arayışına katılıyoruz, şehrin yanında bulunan balıkçı kasabasında birçok olayda kendimizi buluyoruz. Ana hikayenin ilerleyişi çok iyi bir şekilde işlenmiş.Oyunun en başında hiçbir şey hatırlamayan karakterimiz gittikçe bir şeyler hatırlamaya başlamaktadır. Karakterin oyun boyunca değişmeyen tek özelliği depresyonudur.

 

 

Oyunda karakterin nasıl biri olduğunu ve nasıl düşündüğünü belirlemek için "Düşünce Dolabı" isimli farklı bir dinamik kurmuşlar. Bu dinamik, oyundaki diyaloglardan ve seçimlerimizden düşünceler kazanmamızı sağlıyor. Mesela ırkçı bir karakter olan Measurhead ile konuştuktan sonra Advanced Race Theory isminde bir düşünce açılıyor. Bu düşünceyi onayladığımız zaman -1 drama ve +1 conceptualization (kavramsallaştırma) kazanıyoruz. Bunun gibi birbirinden farklı düşünceler var. Bu düşünceleri, düşünce dolabımızda bulunan açık yuvalara koyabiliyoruz. Bu yuvaları açmak için de. bir tane seviye puanı kullanmamız gerekiyor. Oyun,bize rol yapmamız için gereken her türlü mekaniği sunmuş, bunları iyi bir şekilde kullanınca da ortaya muhteşem sahneler çıkıyor.

 

Oyunda karakterimizle yaptığımız seçimler, yeteneklerimize göre değişiyor. Mesela Inland Empire isimli yeteneğimiz yüksek puandaysa karakter olayları hayal dünyasında farklı şekilde kurguluyor. Drama yeteneğimiz düşükse, karakter yalan söyleyemiyor. Bir yandan da oyunda yaptığımız seçimlerde bir zar atılıyor. Yani Drama yeteneğimiz iyi olsa bile zar düşük gelirse karakter yalan söyleyemiyor. Disco Elysium oyununun RPG türünde bu kadar iyi olma sebebi de bu özellikler sayesinde.