KISA ANİMASYON FİLM LİSTESİ

THE ENCHANTED DRAWING (1900)

 

1900'de sinema filmlerinin öncüsü olan J. Stuart Blackton tarafından yaratılan üç dakikalık bir canlı-çizim filmidir. Video J. Stuart Blackton’un düz beyaz bir tahta üzerine Thomas A. Edison’un komik surat ifadelerini çizmesi ile ortaya çıkmıştır. Aslında tam olarak ana örneklerinden sayılmasa bile ortaya atılan ilk fikirdir ve kısa animasyon film sektörünün evrilmesine sebep olmuş olan dikkat çekici filmdir.

 

FANTASMAGORIE (1908)

 

1908'de ünlü Fransız animatör Emile Cohl tarafından yaratılan ve sadece animasyonlu resimlerden oluşan iki dakikalık bir filmdir, en önemli geleneksel çizim videolarından biridir.

 

GERTIE THE DINOSAUR (1914)

 

 

 

Amerikalı karikatürist ve animatör Winsor McCay tarafından 1914'te yaratılmıştır. “Gertie the Dinosaur” ilk çizim animasyon karakterini içeren filmdir. İlk yaratılmış orijinal videosunun uzunluğu normalde 14 dakikadır ama Gertie’nin yer aldığı sahneler altı dakika civarındadır. Film içerisinde McCay, Gertie‘ye bazı komutlar verir ve Gertie bu komutları yerine getirmemekte ısrarcı olsa da en sonunda McCay‘ın isteklerini yerine getirmeye başlar.

 

PLANE CRAZY (1928)

 

1928'de Walt Disney Studios tarafından çıkarılmıştır, Mickey Mouse‘ın ilk yer aldığı filmdir. Yaklaşık altı dakika sürmüştür ve film, Charles Lindbergh‘in Atlantik Okyanusu üzerinde yapmış olduğu tarihi uçuşundan esinlenilmiştir. Filmde Mickey’nin zar zor bir uçak yapıp uçağı uçurmaya çalışması yer almaktadır. Bu filmden hemen sonra yine aynı yıl içerisinde Walt Disney Studios‘un ikinci önemli çalışması olan “Stembot Willie” yayınlanmıştır.

 

PAPERMAN (2012)

 

Günümüz kısa animasyon film örneklerine bakarsak bence izlenmesi gerekilen ilk örnek “Paperman” olabilir. “Paperman” 2012'de John Kahrs tarafından yönetilen, yaklaşık altı dakikalık romantik tarzda yayınlanan bir filmdir. Film hem geleneksel çizim hem de bilgisayar çizim teknikleriyle oluşturulmuştur. 2013 “En İyi Kısa Animasyon Filmi” Oscar ödülünü kazanmıştır. Eserde, bir ofis çalışanının hayalindeki kadınla tesadüfen karşılaşması sonucu dikkatini çekmek için kâğıttan uçaklar yapmasını konu alır.

 

PIPER (2016)

 

2016'da Pixar tarafından yaratılmıştır. Film, “Wall-e", A Bug’s Life” gibi birçok filmin yapımında yer almış Alan Barillaro tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. 3D bilgisayar tasarımı olan ve oldukça duygusal bir filmdir. 2016’da ilk olarak “Finding Dory” ile sinemada gösterilmiştir. 89. Akademi Ödülleri’nin kazananıdır. Konusuna bakarsak küçük bir kuşun sudan korkması, yemek bulmaya cesaret edememesi ama sonrasında bir pagarus* tarafından korkularını yenmesi konu alınmıştır. Esas çocuklara hitap ettiği düşünülebilecek olsa da her yaştan insanın izleyip kendi için bir şeyler çıkarabileceği bir filmdir.

 

LUXO JR. (1986)

 

 

Hepimizin herhangi bir Pixar filmi izlerken jenerik kısmında veya Pixar‘ın logosunda görmeye aşina olduğumuz karakterdir. John Lasseter tarafından 1986'da yaratılmıştır. İki dakikalık bu film ilk bilgisayar yapımı kısa animasyon filmidir, aslında bir lambanın etrafında dönmesinden ibaret gibi görünse de yine kısa film tarihi için yeni bir metot olduğundan oldukça önemlidir.

 

Pagarus: Yalnız yaşayan kimse, topluluktan kaçan kimse

 

TIN TOY (1988)

 

Tin Toy, Pixar tarafından üretilen ve John Lasseter tarafından yönetilen ilk CGI tasarımı 1988 Amerikan bilgisayar animasyonlu kısa filmdir. Beş dakika süren kısa filmde, teneke tek kişilik bir grup oyuncağı olan Tinny, bir bebek olan Billy'den kaçmaya çalışıyor.

 

FATHER AND DAUGHTER (2000)

 

Duygusal içerikli bir film. En İyi Kısa Animasyon Filmi Ödülü’nü kazanmıştır. Ayrıca konusu ile yılı yapımı “Nim’s Island” adlı filme fikir öncülüğü yapmıştır. Özet olarak geçersek “Father and Daughter“ isimli yapımda üçük kızına veda etmiş sandal ile açılan bir babanın ve bu süre zarfında da baba özlemi asla eksilmeyen bir kızın yaşamı işlenir.

 

DEAR BASKETBALL (2017)

 

 

Kobe Bryant‘ın The Players’ Tribune’a yazmış olduğu mektubun kısa filme dökülmüş halidir. En iyi Kısa Animasyon Filmi Oscar Ödülü’nü kazanmıştır. Görsellik açısından oldukça başarılı olmasa da hem dokunaklı olması hem de samimiyeti ile önemli bir filmdir.

 

BLIND MICE (2017)

 

Karakterler insan-hayvan karışımı tasarlanmıştır. Film, Walter‘in hapisten çıkması sonrasında emekli olmak için arkadaşlarıyla çabalaması ama sonrasında işlerin beklediği gibi gitmemesini ve zorlukları konu alıyor.