NIGHT CITY'DE İŞLER DEĞİŞTİ

Yapımcı ve yayıncı: CD Projekt Rekt

Duyurulma yılı: 2013

Geliştirme süresi: 7 yıl (2020)

Platform: PC, XBOX (One ve X Series), PS (4 ve 5)

Oyun motoru: REDengine 4


Cyberpunk, 2013’te duyurulup olaylı erteleme süreci sonrası 2020’nin sonlarına doğru çıkan ve ilk fragmanından itibaren oyun dünyasını sarsan fakat oyunun çıkış süresinde ikide bir erteleme olayı yüzünden bekleyenlerini hüsrana uğratan bir yapım olarak aklımızda kalacak. Oyunu ön ödeme ile alanlar hayal kırıklığına uğramış, konsol oyuncuları için kabus derecede bir oyunu oynayamama sorunu ile karşılaşmış ve binlerce iade CDPR’nin başını ağrıtmıştı. 2021'de gelen iki büyük güncelleme ile çehresi biraz değişse de oyun hala potansiyeline ulaşmış değil.

 

 

Bu kadar olumsuzluk içinde elbette olumlu taraflar yok değil. Teknik açıdan ele alırsak Cyberpunk 2077 özellikle yüksek ayarda oynadıkça detayların içinde yüzeceğiniz ve her taraftan tasarım akan bir oyun. Bu oyuna bir “gamer” gözü ile değil de “3D Artist-Tasarımcı” gözünden bakarsak başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Night City’nin verdiği post apokaliptik ve neon teması gözleri bayram etririken oyuncuya da birçok yerden ilham verebilir. 

 

Aynı firmanın en başarılı oyunu Witcher 3 kadar manzarayı size iyi yansıtıyor. Oyunun en sevdiğim yanı uzun uzun sizi kendi dünyasında gezdiriyor. Özellikle gece klüpleri gibi yerler özenle modellenirken şehirin dışındaki pespaye “köy” alanları adeta “Blade Runner 2049” evreninde gezinti hissiyatı veriliyor. Senaryo ise üç farklı yöne bölünüyor ve her senaryonun kendine özgü bir yol ayrımları da bulunuyor. Üç ayrı senaryo için üç farklı paragraf bile yazılabilir. Hikayesi açısından bizi bolluk karşılıyor. 

 

Cyberpunk ne kadar olumsuz imaj çizse de sanatçılar için inanılmaz ilham kaynakları oluyor. Oyunun “bekleme” ekranlarının her biri şaheser ve bu eserlerin arkadaşında bir ekip var ve o ekipte bir gurur kaynağımız Türk çalışan da yer alıyor! Dilara Özden, 2020’den beri CDPR bünyesinde Graphic Design Specialist olarak çalışıyor ve bizim gibi görsel sanatlarda eser üretmeye veya iyi yerlerde yeteneklerini göstermek isteyen öğrencilere örnek oluyor.