PORTFOLYO NEDİR?

Fransızca kökenli bir sözcük olan portfolyo, "porte" ve "feuille" kelimelerinden oluşmuştur. Porte; kağıt, dosya ve evrak anlamına gelir. Feuille ise taşımak, sunmak ve hazırlamak demektir. Hem iş yaşamında hem de okullarda kullanılan potfolyolar, kişiler ve kurumlar için hazırlanabilir.

 

Portfolyo, sunum için hazırlanan dosyalara verilen genel isimdir. İş hayatında hazırlanan portfolyo, genellikle CV ile birbirine karıştırılabilir. CV ile benzer bir yapıda olsa da çok daha detaylı bir şekilde hazırlanmalıdır. Bir portfolyo, öğrencilerin belirli bir zaman diliminde, belirli bir amaç dâhilinde becerilerini, yeteneklerini, zayıf ve güçlü yönlerini göstererek çaba ve ilerleme ile gelmiş oldukları başarı seviyesini yansıtan belirli ürünlerden oluşan, çalışma koleksiyonu, sistemli ve amaçlı olarak hazırlanmış gelişim dosyalarıdır.

 

Her öğrenci için ayrı ayrı düzenlenmesi gerekmektedir. Öğrencilerin yapmış olduğu çalışmaları bir araya getirir. Konu ile ilgili araştırmaları, yaptığı tasarımları, gerçekleştirilen etkinlikleri ve bu etkinliklerle edilen sonuçları içerir. Bir bakıma portfolyo, öğretmenlerin öğrencilere yardımcı olmasını sağlayan bir öncü (kılavuz) niteliğindedir. Portfolyo, öğrencilerin iş hayatına başlarken yaptığı çalışmaları daha düzgün, daha detaylı anlatıp gösterebileceği bir ajandadır.

 


PORTFOLYO NASIL HAZIRLANMALIDIR VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 

1. İddialı, etkileyici bir başlangıç yapmaya özen gösterin.

 

 

Yaptığınız çalışmaların portfolyonuzu inceleyen kişide etki bırakması size olumlu yönde dönüş yapmasını sağlayacaktır.

 

 

2. Yaptığınız çalışmalar, tasarımlar sizi inceleyen kişilere sizi yansıtsın.

 

 

Yaptığınız çalışmalar sizi ve tarzınızı oluştursun. Portfolyonuzu inceleyen kişi kendiniz için oluşturduğunuz tarzı anlayabilsin, sizi tanıyabilsin.

 

 

3. Yanlış veya eksik bilgi verilmemelidir.

 

 

Hem iş hem de eğitim kurumlarında sunduğumuz portfolyolarda yanlış ya da eksik bir bilgiye yer verilmemelidir. Verilen bilgiler sadece kişiye ait olmalıdır.

 

 

4. Akıcı bir dil, sade görseller kullanılmalıdır.

 

 

Verilen bilgilerin net olması oldukça önemlidir. Portfolyoyu hazırlayan kişi gereksiz kelimelerden, karmaşık ifadelerden ve uzun cümlelerden kaçınmalıdır. Portfolyonuz değerlendirilirken kalabalık, göz ardı edilebilir görselleri değil, sizi doğru tanıyacakları ve sizi diğer başvuru adaylarından ayıracak çalışmalarınıza yer verin. Karşı tarafın değerlendirmesi kolay olmalıdır.

 

 

5. Bilgilendirici ve açıklayıcı olmalıdır.

 

Portfolyoda dosyaların içine kendi yorumlarınızı değil net olan bilgiler koymalısınız. Portfolyoyu sunduğunuz kişi, portfolyonun içinde hakkınızda detaylı bilgilere ulaşmalıdır. 

 

 

6. Eleştiriye açık olun. Aldığınız geri dönüşleri önemseyin ve değerlendirin.

 

Olumlu ya da olumsuz her eleştiri sizi ileri taşısın. Eleştirileri dikkate alıp söylenenleri deneyin. Daha iyisini yapabileceğinizi öğrenmiş olun ve bunu çalışmalarınızda gösterin.