TURNING RED

"Büyümek bir canavardır."

 

Sizlere kısaca bahsedeceğim bir animasyonum var. Türkiye’de mart ayında gösterime giren Turning Red "koruyuculuk" ve"mutlak hükümranlık" kavramları arasındaki farkın ayrımına bir türlü varamayan ebeveynler ile ergenliğe geçiş aşamasındaki çocuklarının aralarında yaşadıkları temel ailevi sorunlara odaklanan, ileri derecede eğitici, fantastik bir komedi olarak geliyor karşımıza.

 

 

 

 

Konusuna tam olarak değinmek gerekirse


Ana karakterimiz Mei Lee ergenlik dönemine girecek olan tatlı, çalışkan ve özverili biridir. Annesinin beklentisi ve ergenliğin beraberinde getirdiği karmaşa arasında kalan 13 yaşındaki bir kızdır. Ancak en büyük sıkıntısı bu değildir. Hem vücudunun değişimleri ile hem de ilişkileriyle uğraşan Mei Lee’nin en büyük sıkıntısı heyecanlandığında, sinirlendiğinde, duyguları uç noktalarda yaşadığında "puf" diye aniden dev bir kırmızı pandaya dönüşmesidir. İşte hikayemiz tam da burada başlamaktadır.

 

Walt Disney ve Pixar tarafından üretilen bir animasyondur. Turning Red’in senaryosunu Domee Shi kaleme almış ve yapımı da o yönetmiştir. Ayrıca filmin yönetmenliğini tek başına yaparak da Pixar şirketindeki "ilk kadın yönetmen" olma özelliğine sahiptir.

 

Konu açısından bakılınca farklı zaman dilimlerinde çekilmiş bazı animasyonlara benzemektedir. Örnek vermek gerekirse "Ajanlar İş Başında" (Spies in Disguise) filmi konu olarak benzerlik göstermektedir. 

 

Konu bakımından başka animasyonlar olsa da işleyiş tarzı ve değişim olarak farklılıklara sahiptir. Mei Lee’nin bir pandaya dönüşme nedeni ise ailesinden gelenek olarak aldığı bir lanettir. Mei Lee’nin ailesiyle, arkadaşlarıyla ve okul ile olan ilişkisi 13 yaşındaki bir çocuk için gayet güzel aktarılmaktadır. Zorlukları ile hayatındaki amacı ve davranışları, filmi yetişkin olarak izleyenleri geçmişe götürebilir, küçüklerin ise kendilerini görmelerini sağlayabilir. Aynanın karşısına geçmiş gibi kendilerini inceleyebilirler. 

 

Animasyonun yapım aşamasındaki bir kısma değinerek yazımı burada noktalamak istiyorum. O da Pixar Animation şirketinin sayfasından animasyonları incelediğimiz zaman her bir animasyonda farklı bir rengin baskın olduğunu fark edeceksiniz. Bu animasyonda isminden anlaşılacağı üzere "kırmızı" ve o tona yakın renkleri kullanılmaktadır. Tabii şu bilgiye dikkat etmek gerekir. Mei Lee 13 yaşında bir genç kızdır ve bundan dolayı farklı renk aralıkları da kullanılmıştır. Ancak kırmızıya absürt olacak renkler kullanılmamıştır.